avrupa futbol haberleri Blog dünyadan futbol haberleri futbol haberleri Genel güncel futbol haberleri güncel spor haberleri spor haberleri uefa şampiyonlar ligi

ŞAMPİYONLAR LİGİNİN MÜZİĞİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Futbolun Everest’i olarak kabul edilen ve her gencin hayallerini süsleyen Şampiyonlar Ligi’nin büyüleyici bir müziği var. Şampiyonlar Ligi’nde oynanan her maç öncesi saha ortasında açılan ve görevliler tarafından yıldızlardan oluşan top logosu dalgalanırken duyduğumuz müziğin tarihi oldukça ilgi çekici.

Futbolda bir kültür haline gelen ve Dünya Kupası ile birlikte en prestijli ve en üst seviyedeki futbol organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi’nin müziği nasıl ortaya çıktı?

Bestecisi kimdir?

Şampiyonlar Ligi müziğinde geçen sözlerin anlamı nedir?

SİHİRLİ MÜZİĞİN ÖYKÜSÜ

Yıldız oyuncular, dev kulüpler, dahi teknik adamlar, desibel rekoru kıran taraftarlar… Bunların dışında Şampiyonlar Ligi’ni farklı kılan bir başka öğe daha var; o meşhur resmi şarkı. Peki bu şarkının çıkış noktası tam olarak ne?

1992 yılına kadar avrupa şampiyon kulüpler kupası ismiyle yalnızca bir önceki sezonda liglerini en üst sırada bitirmiş takımların oluşturduğu turnuvada uefa o yıl organizasyonun sistemi, kuralları ve logosunda birtakım düzenlemeler planlarken organizasyon için bir de müzik besteletme kararı alır.

Alman klasik batı müziğinin en önemli temsilcilerinden George Frideric Handel‘in 1727 yılında bestelediği ‘Zadok the Priest’ adlı eserinden düzenlenen ve tam adı UEFA Şampiyonlar Ligi Marşı olan eser, Tony Britten tarafından 1992 yılında düzenlendi.

Orijinal kaydındaki enstrümanlar İngiltere Kraliyet Filarmoni Orkestrası (Royal Philharmonic Orchestra) tarafından ve vokalleri St. Martin Akademisi Korosu tarafından icra edilen bestenin sözleri, İngilizce, Fransızca ve Almanca cümleler barındırır.

Robocop adlı filmden ve Jose Carreras, Placido Domingo ve Luciano Pavarotti’den oluşan Üç Tenor’dan esinlenerek Zadok the Priest üzerine bu müziği bestelediğini söyleyen İngiliz besteci Tony Britten, “Deneyimlerimden yola çıkarak bu tür maçların heyecan kasırgası içinde ve son derece tutkulu bir atmosferde oynandığını fark ettim” diyor.

1992 yılında değişen Şampiyonlar Ligi statüsü, logosu ve kurallarıyla beraber bestelenen bu müzik, yıllardır bir gelenek olarak her Şampiyonlar Ligi maçı öncesinde çalınıyor.

Şampiyonlar

SÖZLERİ VE TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Ceux sont les meilleures équipes – Onlar en iyi takımlar ( Fransızca)

Sie sind die allerbesten Mannschaften – Onlar en iyi takımlar ( Almanca)

The main event!- Büyük etkinlik ( İngilizce)

Die Meister – Futbolun efendileri ( Almanca)

Die Besten – Futbolun en iyileri ( Almanca)

Les meilleurs Équipes – En büyük takımlar ( Fransızca)

The Champions! – Onlar birer şampiyon ( İngilizce)

Une grande réunion – Büyük bir topluluk ( Fransızca)

Eine große sportliche Veranstaltung – Büyük bir spor olayı ( Almanca)

The main event! – Büyük etkinlik ( İngilizce)

Ils sont les meilleurs – Onlar en iyisidirler ( Fransızca)

Sie sind die Besten – Onlar en iyiler ( Almanca)

These are the champions! – Bunlar şampiyonlar! ( İngilizce)