beşiktaş Blog futbol futbol haberleri Genel güncel futbol haberleri güncel spor haberleri Spor spor haberleri Süper lig süper lig haberleri teknik direktör

Beşiktaş’ın Yeni Teknik Direktör Adayları Belli Oldu

Siyah beyazlı Beşiktaş’ta birbirinden ilginç gelişmeler yaşanıyor. 5 Ekim 2023 Perşembe akşamı kendi sahasında FC Lugano ile karşı karşıya gelen Beşiktaş, bu maçtan 3-2 mağlup ayrıldı. Son on dakikada yenen üç gol, taraftarları çılgına çevirdi.

6 Ekim 2023 Cuma günü, Beşiktaş adına bir hayli hareketli geçti. Siyah beyazlı kulüp, sabah saatlerinde internet sitesi ve sosyal medya hesapları aracılığıyla Şenol Güneş’in istifa ettiğini duyurdu. Bu istifa beklenen bir şeydi. Yaşanan gelişmeler bununla sınırlı değil! Beşiktaş yönetimi, olağanüstü kongre kararı aldı. Başkan Ahmet Nur Çebi’nin bu kongrede aday olup olmayacağı henüz belli değil!

Yönetim Rıza Çalımbay’ı Takımın Başına Getirmek İstiyor

Beşiktaş, yeni teknik direktörünü en kısa süre içerisinde bulmak zorunda! Yönetim, milli ara esnasında tüm konsantrasyonunu bu işe verecek. İsmi Beşiktaş ile anılan teknik direktörlerden birisi Rıza Çalımbay! Son olarak Sivasspor’u çalıştıran deneyimli teknik adam, Haziran ayından bu yana boşta! Beşiktaş’a yakın olan muhabirler, teklif gelmesi halinde Rıza Çalımbay’ın bu görevi kabul edeceğini söylüyorlar. 2005 yılında da Beşiktaş’ı çalıştıran 60 yaşındaki teknik adamın siyah beyazlı kulüpte yapacakları merak ediliyor.

Yönetimin teklif yapmayı düşündüğü ilk isim Rıza Çalımbay! Bu isimden olumsuz cevap alınması halinde diğer alternatiflere bakılacak. Söz konusu alternatifler arasında İbrahim Üzülmez, Sergen Yalçın ve Samet Aybaba yer alıyor.

Sergen Yalçın İsmi Taraftarları Heyecanlandırdı

Sergen Yalçın da tıpkı Rıza Çalımbay gibi Beşiktaş tarihinin en önemli isimlerinden birisi! Beşiktaş altyapısından yetişen ve uzun yıllar boyunca bu kulüpte top koşturan Sergen Yalçın’ın yolu, teknik direktörlük döneminde de Beşiktaş ile kesişti. 2020 yılının Ocak ayında Beşiktaş’ın başına getirilen 1972 doğumlu teknik adam, 2021 yılının Aralık ayına kadar görevde aldı. Takımını 2020 – 2021 sezonunda Süper Lig şampiyonu yaptı. Ayrıca, o sezon Türkiye Kupası’nı ve Türkiye Süper Kupası’nı kazanan takımın teknik direktörü olarak da adını Beşiktaş tarihine altın harfler ile yazdırdı.

Sergen Yalçın, 9 Aralık 2021 tarihinden bu yana boşta! Kendisi, Stefan Kuntz’un ayrılmasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu’ndan milli takım teknik direktörlüğü için teklif bekliyordu. Fakat, TFF’nin tercihi Vincenzo Montella oldu. Sergen Yalçın, bu duruma içerledi. Deneyimli teknik adam, şampiyonluk yaşamak ve eskisi gibi gündemde olmak adına Beşiktaş’ın kendisine yapacağı muhtemel teklifi kabul edebilir. Taraftarların da Sergen Yalçın’ı isteyecekleri aşikar!

Son olarak, Samet Aybaba ve İbrahim Üzülmez alternatiflerinden bahsedelim! Samet Aybaba, 2012 – 2013 sezonunda da Beşiktaş’ı çalıştırmıştı. Feda sezonunda görev yaparak önemli bir sorumluluk üstlenmişti. Son olarak Adana Demirspor’u çalıştıran 68 yaşındaki teknik adam, Beşiktaş’ta yeniden görev almayı isteyebilir. Eyüpspor’daki görevinden kısa süre önce ayrılan İbrahim Üzülmez de Beşiktaş’ın başına geçmeyi hayal eden isimlerden birisi!