Blog Genel İstanbulspor

İstanbulspor 2 Oyuncusuyla Lideri Devirdi

İstanbulspor, Spor Toto 1. Lig’deki yükselen formunu lider Bereket Sigorta Ümraniyespor’u 1 – 0 mağlup ederek perçinledi.

Spor Toto 1. Lig’de bu maç öncesinde çıktığı 3 karşılaşmada mağlubiyet görmeyen ve bu süreçte 2 galibiyet 1 beraberlikle 7 puan çıkaran İstanbul’un Sarı Siyahlı temsilcisi, 21. Hafta mücadelesine çok zorlu bir rakip karşısındaydı.

Osman Zeki Korkmaz önderliğinde bütün hafta bu maça hazırlanan Sarı Siyahlılar, istediğini almayı başardı. Bu aynı zamanda Spor Toto 1. Lig lideri Bereket Sigorta Ümraniyespor’a atılmış büyük bir çelmeydi.

Zira Recep Uçar’ın ekibi Spor Toto 1. Lig’de çıktığı son 5 maçta 15 puan almıştı ve yenilmez bir şekilde gidiyordu. Ancak İstanbulspor, son 5 rakibin yapamadığını yaptı ve onları mağlup etmeyi başardı.

Maçta Sarı Siyahlılar’a galibiyeti getiren gol bu sezon takımının asist yükünü çeken Valon Ethemi’nin aldığı penaltıda, takımın skor yükünü üstlenen İbrahim Yılmaz’dan geldi.

Buna karşın İstanbulspor ne yazık ki ilk yarıda kalesinde çok baskı gördü. Peki Osman Zeki Korkmaz’ın takımı istatistiklerde ne yaptı? Rakibine nerelerde cevap verdi nerelerde yenik düştü? İşte ayrıntılar…

İstanbulspor Havada Kazandı

istanbulspor

İstanbulspor, Bereket Sigorta Ümraniyespor karşısında topla daha az oynayan taraftı. Rakibinin %57’lik topla oynama oranına %42 ile cevap verebilen Sarı Siyahlılar özellikle ilk yarıda bu oranda hayli gerideydi.

Maç bitiminde pas sayılarına baktığımızda da topla oynama istatistiği göründü. Bereket Sigorta Ümraniyespor 90 dakikayı 512 pasla bitirirken İstanbulspor 372 pasta kaldı.

Bunun neden aslında İstanbulspor’un pas yapamamasından ziyade bunu tercih etmemesi olarak da yorumlanabilir. Zira Osman Zeki Korkmaz takımın hava üstünlüğünü bu maçta sonuna kadar kullanmak istedi.

Sarı Siyahlılar, bu yüzden tam 95 kere uzun topla rakibin üzerine gitmeyi denedi. Takımın hava topu kazanma oranının %62 olduğu düşünüldüğünde bu çok akılcı bir tercih gibi duruyor. Bereket Sigorta Ümraniyespor hava toplarının sadece %38’ini kazanabildi.

Hücum istatistiklerinde de daha yüzdeli oynayan taraf İstanbul’un sarı siyahlı yakası oldu. Osman Zeki Korkmaz’ın öğrencileri rakip kaleyi maç boyunca 8 şutla tehdit ederken bunlarda %50 isabet bulmayı başardı.

Üstelik bu 8 şutun 5’i de ceza sahası içinden geldi. Buna karşın rakip Bereket Sigorta Ümraniyespor, 12 şutunda %25 isabet oranında kaldı.

İstanbulspor’a Maçı Kazandıran Detay

İstanbulspor’a maçı kazandıran en büyük detay şüphesiz forvet oyuncularının topla buluşma istatistiklerinde saklı.

Bereket Sigorta Ümraniyespor, daha fazla topla oynamasına ve pas yapmasına rağmen gol umudu olan forveti Yacine Bammou’yu sadece 27 kez topla buluşturabildi. Orta sahadaki Del Valle ise oyundan 45’te çıkana kadar sadece 18 kez topa değdi. Onun yerine giren Napoleoni ise 45 dakika yalnızca 17 defa topa dokundu.

Öte yandan İstanbulspor ise bu anlamda rakibine büyük fark attı. Sarı Siyahlılar’ın forveti İbrahim Yılmaz tek başına tam 41 kez topla buluştu. Takımın asist yapma potansiyeli en yüksek oyuncusu Arnavut yıldız Valon Ethemi ise 47 kere topu kontrol etti.

Hal böyle olunca rakibin en etkin iki oyuncusuna bu şansları veren Bereket Sigorta Ümraniyespor, mağlup olmaktan kurtulamadı.

Sarı Siyahlılar altın değerinde 3 puan kazandı.