Blog futbol haberleri Genel güncel futbol haberleri İstanbulspor Spor spor haberleri

İstanbulspor En Son Süper Ligdeyken

1926 yılından beri varlığını sürdüren ve Türkiye’nin en köklü kulüplerinden birisi olan İstanbulspor, 17 yılın ardından Süper Lig’e geri döndü. PTT 1. Lig’de mücadele eden sarı siyahlılar, hem çok güzel performans sergiledi hem de şansı yaver gitti ve neticesinde kendisini Süper Lig’de buldu.

Takımı 17 senenin ardından Süper Lig’e taşıyan Osman Zeki Korkmaz, full tempolu olarak çalışmalara çoktan başladı. Hem transferler ile hem de kamp programları ile takdir topluyor gibi görünüyor.

Takımın ilk amacı kesinlikle süper ligde tutunmak ve adapte olabilmek. Kendisini 1 2 sezon süper ligde tutabilirse Şampiyonluk için en önemli adaylardan birisi bile olabilir. Özellikle takımın kuruluşunun 100.yılının kutlanacağı 2025/2026 sezonunda tam adapte olmak istiyor.

17 yılın ardından Süper Lig’e geri çıkan İstanbulspor, en son Süper Lig’de mücadele ettiği 1995/2005 sezonları arasında, birçok Dünya futbolunda adını konuşturan futbolcuyu takımında ağırlamıştı.

İstanbulspor Forması Giymiş Efsaneler

Efsanevi futbolcu A Milli Takımın eski sağ kanadı Ümit Davala İstanbulspor formasını az da olsa giymişti. İstanbulspor yine süper ligde iken 1994/1996 sezonları arasında Ümit Davala, sarı siyahlı formayı giymişti. Ligde sadece 5 maça çıkabilen ve 21 yaşındayken sarı siyahlılar için 1 gol atmış olan Ümit Davala, bu gol ile İstanbulspor taraftarını onurlandırmıştır.

Fenerbahçe’ye Efsane Üretti

Fenerbahçe’nin unutulmaz isimlerinden olan Milli önlibero oyuncumuz Selçuk Şahin, Fenerbahçe macerasına başlamadan önce İstanbulspor’da 68 adet maça çıkmıştı. Yıldızı sarı siyahlı forma altında parlamıştı. İstanbulspor için 7 gol ve 2 gol pası kaydeden oyuncunun, süper ligde ilk forma giydiği takım İstanbulspor’du.  2001/2003 sezonlarında sarı siyahlı giyen milli futbolcu, bu esnada henüz 20 yaşındaydı.

Yine Türk futbol tarihinin efsanelerinden olan Aykut Kocaman İstanbulspor’da futbol oynamasının yanında teknik direktörlük geçmişi de var. Fenerbahçe’den ayrıldıktan sonra 4 yıl boyunca İstanbulspor’da oynayan milli futbolcu 91 maça çıktı,41 gol ve 8 asist kaydetti. Sadece bu bile onu İstanbulspor için önemli yapabilecekken bir de Kocaman, futbol kariyerini bıraktıktan sonra 2000/2004 sezonları arasında İstanbulspor’un teknik direktör koltuğunu doldurmuştu. Kendisi takımın içerisinde olduğu dönem boyunca sürekli olarak Süper Lig’de mücadele eden sarı siyahlılar, sanki Aykut Kocaman her şeyi dengede tutuyormuş gibi takımı terk ettikten sonra Süper Lig’den düştü ve bu sezona kadar 17 yıl boyunca geri çıkamadı.

Adeta bir maç makinesi (profesyonel kariyeri boyunca 526 müsabaka) olan eski orta saha oyuncusu Oğuz Çetin, 1996/1999 sezonları arasında İstanbulspor forması giymişti. Sarı siyahlı forma ile 82 maça çıkan milli futbolcu 10 gol ve 14 gol pasına imza atmıştır. Uzun Fenerbahçe macerasının ardından 33 yaşındayken İstanbulspor’a gelen Çetin, sarı siyahlı forma ile bir nevi kariyerinin jübilesini yapmıştır.