Blog İstanbul İstanbulspor TFF 1.Lig

İstanbulspor Topu Aldı 2 Puanı Bıraktı

Spor Toto 1. Lig’de 29’uncu hafta mücadelesinde İstanbulspor, kendi evinde Ankara Keçiörengücü karşısında 2 puan bıraktı.

Spor Toto Süper Lig yarışında play off potasındaki güvenli yerini kaybetmek istemeyen sarı siyahlı takımımız, Eze’nin attığı penaltı golüne Topalli ile karşılık verebildi. Üstünlük sayısını bir türlü bulamayan takımımız 2 puan kaybetti.

İstanbulspor’un Spor Toto 1. Lig 29’uncu haftada yaptığı bu kritik puan kaybının şifreleri, maçın istatistik kağıdının satır aralarında gizli.

Teknik direktör Osman Zeki Korkmaz’ın oyun anlayışındaki yanlışlıklar mı yoksa takımdaki oyuncuların performansları mı bu 2 puan kaybına neden oldu? Hep birlikte bakalım…

İstanbulspor Topun Sahibi Oldu

Maçın istatistik kağıdında göze çarpan ilk satır alışılageldiği üzere topla oynama oranlarını işaret ediyor. Bu oranlara baktığımızda sarı siyahlı İstanbul temsilcimizin, rakibine oranla topa daha çok hakim olduğu görülüyor.

Bu hakimiyeti %58’lik topla oynama yüzdesiyle ortaya koyan sarı siyahlı takımımız, maç boyunca yaptığı 445 pas ile de bunu destekledi. 445 pasın arasında 56 kez uzun top kullanarak daha kısa paslı bir oyunu tercih eden teknik direktör Osman Zeki Korkmaz’ın öğrencileri, ne yazık ki %80 isabet oranına ulaşamadı.

Pas isabetinde genelde %78’de kalan takımımız, rakip yarı alanda ise bu sayıyı %61’e kadar düşürdü. Haliyle hücum organizasyonları da bu konuda bir hayli yara aldı ve İstanbulspor takımı maç boyunca istediği akışkanlığı bir türlü sağlayamadı.

Buna karşılık maçı 315 pas ile tamamlayan Ankara Keçiörengücü’nün durumu da çok farklı değildi. Genel isabet oranında %75’i yakalayan Ankara Keçiörengücü de tıpkı bizim takımımız gibi, rakip yarı sahada oranını düşürerek %65’i gördü.

İki takım da pas organizasyonlarındaki başarısızlıkları sonucunda işi kenar ortalarına götürdüler. İstanbulspor maç süresince 23 kenar orta yaparak gol aradı. Diğer tarafta Ankara Keçiörengücü ise 26 ortayla rakibe uydu.

Pas organizasyonlarında sıkıntı yaşayan İstanbulspor, mücadele anlamında ise kıl payı da olsa rakibine üstünlük kurmayı başardı. İkili mücadelelerin %56’sını kazanan Sarı Siyahlılar, hava toplarındaysa rakibine %54’lük bir üstünlük kurmayı başardı.

Peki çoğu istatistikte rakipten üstün olan İstanbulspor, neden 3 puanı alamadı. İşte bunun cevabı ise tam olarak hücum istatistiklerinde saklı.

İstanbulspor Yeterince Hücum Edemedi

istanbulspor

Teknik direktör Osman Zeki Korkmaz’ın öğrencilerinin en büyük sıkıntısı hücum noktasında kendini gösterdi.

İbrahim Yılmaz ve Valon Ethemi gibi bu sezona damga vurmuş iki hücumcunun formasını terlettiği takımımız, rakip kaleye maç boyunca 13 şut çekip bunların yalnızca 5’inde çerçeveyi bulabildi.

Bu 13 şutun 9’unda rakip ceza sahasına girmeyi başaran ekibimiz buna karşın sadece 1 gol buldu ve hücumda kötü bir gün geçirdi.

Öte yandan savunmadaki performans ise çok daha kötüydü. Zira sarı siyahlı kalemize 90 dakika boyunca 22 şut çeken Ankara Keçiörengücü, bu şutların 14’ünde ceza sahamızın içine kadar gelmeyi başardı. Neyse ki onların isabet performansı bizden de kötüydü de bu pozisyonlardan sadece 1 gol çıktı.