Blog Genel İstanbulspor Spor TFF 1.Lig

İstanbulspor’da Yerli Oyuncular Ağırlıkta

Bu sezon TFF 1.Lig’de oldukça başarılı bir performans sergileyen ve Süper Lig’e yükselme mücadelesi içerisinde yer alan İstanbulspor, oynadığı son maçta Menemenspor karşısında rahat bir galibiyet alarak iyi gidişatını sürdürdü. Son maçlarda aldığı başarılı sonuçlarla kendisine avantajlı da bir konum elde eden Sarı Siyahlı takımda bu sezon kullanılan toplam oyuncu sayısının düşük olması kadar bu oyuncular arasında yerli oyuncuların ağırlığı da dikkat çekiyor.

Üstün Verim

Bu sezon TFF 1.Lig’de oldukça kayda değer bir performans sergileyen İstanbulspor, sezon başından bu yana olabilecek en iyi performanslardan birini sergiledi ve hep üst sıralarda kaldı.

Sarı Siyahlı takımın bu gidişatı taraftarını ve İstanbul temsilcisini yakından tanıyan futbolseverleri memnun ederken, takımın bu başarısında birlik olmanın da payı oldukça yüksek. Sezon başından bu yana gerçekten adanmış bir görüntü sergileyen oyuncular köklü kulübün Süper Lig’e yükselebilmesi adına ellerinden geleni yapıyorlar.

Bununla birlikte bu adanmışlık ve birliktelik kullanılan oyuncu sayısına da yansıyor. Öyle ki İstanbul temsilcisi sezon başından bu yana görev verdiği 28 oyuncuyla bu alanda ligin en az oyuncu kullanan ekiplerinden birisi.

Ligin en az oyuncu kullanan ekibi olan Altınordu’dan sonra bu bağlamda 2’inci sırayı birkaç takımla daha paylaşan İstanbulspor’da Osman Zeki Korkmaz’ın elindeki kadroyu olabildiğince verimli kullandığını dile getirmek de yanlış olmayacaktır.

Yerli Malı

Öte yandan takımın bu kısıtlı kadrosunda yerli oyuncularına çok daha fazla görev verdiğini dile getirmekte fayda var. Ligin bu alanda en çok yerli oyuncu kullanan takımlarından biri olan İstanbulspor’da görev verilen oyuncuların %64.5’luk kısmı yerli oyunculardan ulaşıyor.

Pek tabii bu açıdan İstanbulspor’un ekstradan avantajlı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Takımın yerli oyuncuları gerçekten yetenekli ve İstanbulspor’un başarısı adına ellerinden geleni yapan oyuncular.

Bu bağlamda en çok öne çıkan oyunculardan birisinin takımın aynı zamanda kaptanlığını da yapan İbrahim Yılmaz olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. 28 yaşındaki golcü oyuncu sezon başından bu yana istikrarlı bir şekilde gol katkısı sağladığı takımıyla birlikte çok uzun bir süreden bu yana devam eden bir yolculuk içerisinde.

 Takımın TFF 2.Lig’de olduğu dönemden bu yana İstanbulspor forması giyen İbrahim Yılmaz, Menemenspor karşısında oynanan müsabakada forma giymemiş olmasına rağmen gol krallığı listesinin de tepesinde oturuyor.

Attığı goller ve hücum organizasyonlarındaki payıyla birlikte takımının vazgeçilmezi olan oyuncu, kendisinden daha tecrübeli isimlerin de kadroda yer alıyor olmasına rağmen takım adına ifade ettiği anlam ve lider ruhuyla kaptanlık bandını kolunda taşıyor.

İstanbul temsilcisi ligin 32’inci haftasında Bursaspor’u kendi sahasında konuk edeceği maçtan galibiyetle ayrılarak üst sıralardaki avantajını arttırmak istiyor. Bununla birlikte iç sahada gösterilen performanslara da bakıldığında İstanbulspor’un kendi sahasında çok iyi performanslar sergiliyor olması avantaj.