Blog futbol futbol haberleri galatasaray Genel güncel futbol haberleri güncel spor haberleri istanbul spor haberleri Spor spor haberleri

Juan Mata Einstein Kadar Zeki Çıktı

Son dönemde oldukça az maça çıkan ve yazın kulübü olmadığı için kamp çalışması da yapamayan Mata, Galatasaray forması ile çıktığı ilk maç olan İstanbulspor hazırlık karşılaşmasında takımın en iyisi olarak dikkatleri üzerine çekti. Kariyerinde dev kulüplerde forma giymiş olan 34 yaşındaki Juan Mata, büyük yeteneğinin yanı sıra üstün zekasıyla da dikkat çekiyor. Şu ana kadar futbolun yanında 2 üniversite bitiren ve şimdi de üçüncüye girmeye hazırlanan İspanyol yıldızın IQ puanı ünlü fizikçi Albert Einstein’a oldukça yakın çıktı.

Sessiz Sedasız Gelmişti

Galatasaray’ın yaz transfer döneminin sona ermesine yakın sessiz sedasız transferini noktaladığı ve Türkiye’ye gelen en kariyerli yabancı oyunculardan biri olan Juan Mata, yeni takımının İstanbulspor ile Nef Stadyumunda oynadığı hazırlık maçında ortaya koyduğu performansla adeta izleyenlerin ağzını açık bırakmıştı. Etkili oyunu ve muazzam pasörlüğüyle hem Galatasaray taraftarını hem de Türk futbol kamuoyunu kendine hayran bırakan İspanyol yıldız orta saha, ilerleyen bölümlerde yeni takımı Galatasaray’a çok önemli katkılar sağlayacağının sinyallerini vermiş oldu.

Adana Demirspor ile deplasmanda liderlik mücadelesi verilecek karşılşmada kulübede olması beklenen 34 yaşındaki futbolcu, yaz başında uzun yıllar formasını terlettiği Manchester United’den ayrılınca hiçbir takımla çalışmamasına rağmen kısa sürede kendini toparlayarak ne kadar çalışkan ve profesyonel olduğunu kanıtladı.

Zekası Tescilli

Futbol oynarken üstün bir oyun zekasına sahip olduğunu her açıdan belli eden İspanyol yıldız, bir diğer taraftan saha dışında eğitimine verdiği önemle ve özel hayatıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

İspanya’da Valencia ve İngiltere’de Chelsea formaları giydiği dönemlerde, önce İspanya’nın önemli spor okullarından olan Camilo Jose Cela Üniversitesi’nde Spor Bilimleri bölümünden mezun olan Juan Mata, ardından Madrid Teknik Üniversitesi’nde de Pazarlama bölümünü bitirdi. Tecrübeli futbolcuya göre bu eğitimler yeterli değil. İlerleyen bölümde bir üniversite daha okumayı planlayan İspanyol yıldızın kafasında ne olduğu ise belli. 34 yaşındaki Mata’nın bir sonraki hedefi ise psikoloji okumak.

Tecrübeli oyuncu bunu ilk olarak Galatasaray forması giyerken İstanbul’da yapmayı planlıyor. İstanbul’da eğitim görebileceği okulları hemen araştırmaya başlayan İspanyol yıldız Mata, vakit kaybetmeden üçüncü üniversitesine başlamak ve psikoloji diplomasını almak istiyor. İspanyol oyuncu bu hedefini İstanbul’da gerçekleştirmeyi başaramazsa Galatasaray’daki kariyeri sona erdikten sonra gideceği şehirde okula başlamayı planlıyor.

Eğitime her zaman önem veren Mata, ne olursa olsun bu hayalinden vazgeçmeyecek. 34 yaşındaki İspanyol oyuncu Juan Mata’nın dikkat çeken bir diğer özelliği ise ölçülmüş IQ puanının çok yüksek çıkması. Yapılan ölçümlerde İspanyol oyuncunun IQ puanı 142 çıktı. Bu puan da dünyaca ünlü bilim adamı ve fizik alanında yaptığı çalışmalarla tarihe adını yazdırmış olan Albert Einstein’dan sadece 18 puan geride olduğu anlamına geliyor.