Blog İstanbulspor TFF 1.Lig

Manisa FK İstanbulspor 20.Hafta İstatistiği

Spor Toto 1. Lig’de play off yarışını kararlı bir şekilde sürdürmek isteyen İstanbulspor, Manisa FK maçını da kazandı.

Sarı Siyahlılar, geçtiğimiz sezon play off sürecinde yaşadığı hayal kırıklığını bu sene unutturmak istiyor. Bu sebeple özellikle ikinci yarıda daha çok puan toplayıp bu amacına ulaşmayı hedefliyordu.

Spor Toto 1. Lig’in 20. Hafta mücadelesinde bu mantaliteyle Manisa’ya giden İstanbulspor, istediği galibiyeti kazanıp dönmesini bildi.

İlk yarının sonlarında İbrahim Yılmaz’ın dakikalar 41’i gösterirken penaltı noktasına gelmesi, Sarı Siyahlılar’ı heyecanlandırdı. Penaltı noktasında hata yapmayan İbrahim Yılmaz, takımını 1-0 öne geçirdi.

Bu golün ardından Manisa Futbol Kulübü adına Anıl Koç durumu eşitledi. Maçtaki son sözü ise 82. dakikada Cajic söyledi ve İstanbul’a götürmek için 3 puanı aldı.

Böylece Spor Toto 1. Lig’deki namağlup serisini üç maça çıkaran İstanbulspor, lig tablosunun altıncı basamağına kadar yükselerek puanını 30 yaptı.

Peki İstanbulspor bu maçta skordan bağımsız olarak nasıl oynadı? Bu sorunun cevabı maçın istatistik kağıdında yazılı. Gelin o kağıda hep birlikte bakalım.

Manisa FK İstanbulspor Takım İstatistikleri

manisa

Mümin Özkasap Spor Tesisleri’nde karşılaşan iki takımın istatistiklerine baktığımızda ilginç bazı detaylar görmemiz mümkün.

Örneğin İstanbulspor bu galibiyeti daha az topla oynayarak kazandı. Zira takımın topla oynama yüzdesi %46. Toplamda 522 pas yapan Manisa FK’ya karşı, 474 pas yapan Sarı Siyahlılar, bunların 83’ünde uzun pas denedi.

Manisa FK ise uzun pas konusunda rakibinin takipçisi oldu ve 84 kez bu girişimde bulundu.

Pas isabet oranı konusunda da birbirine yakın oranlar ortaya çıktı. Buna göre ev sahibi %78 pas isabeti ile oynarken konuk İstanbul temsilcisi %74 ile top kullandı.

İki takım arasındaki en temel fark ise orta sayılarında. Manisa FK, maç boyunca 31 orta yaparken İstanbulspor sadece 10 kez ceza sahasına topu havadan gönderdi.

Hücum anlamında iki takım takım da kendi sol kanatlarından akınlar yapmayı tercih etti. Ev sahibi %47’lik oranla sol kanadı kullanırken, İstanbulspor ise %43 ile kendi sol tarafını kullandı.

Rakip kaleye daha çok şut gönderen Manisa FK (3/16), daha çok isabet sağlayan ise (5/9) İstanbul oldu.

Manisa FK İstanbulspor Oyuncu İstatistikleri

Maçta en çok topla buluşan oyuncu Manisa FK, orta sahası Kouter oldu. 3’lü defansın ortasında oynayan ve takımı hücuma çıkaran oyuncu bu istatistikle, takımının kısa pas kullanım şablonunu da gözler önüne serdi.

İstanbulspor tarafında ise bu isim Ali Yaşar oldu. Onun ardından ise bağlantı oyuncusu olarak kullanılan Melih Kabasakal geldi.

İki takım da forvetlerini çok fazla topla buluşturamasa da, daha fazla topla oynayan isim maçta bir de gol atan İbrahim Yılmaz oldu.

Maçta galibiyeti getiren isim Cajic ise 12 dakikada 10 kere topa değerek iyi bir istatistik çıkardı.

Ancak elbette en önemli istatistik olan gol istatistiğinde maçı önde kapatan İstanbulspor, maçtan mutlu ayrılan taraf oldu.