Blog futbol futbol haberleri Genel güncel futbol haberleri güncel spor haberleri İstanbul istanbul istanbul spor haberleri Spor spor haberleri türkiye türkiye futbol federasyonu

Tarihe Geçmiş Türk Hakemleri

Futbol; eğlenceli olduğu kadar tartışmaların ve hatta kavgaların da yer aldığı bir spor kategorisidir. Taraftarlar; takımlarının almış olduğu sonuçlardan memnun olmadıkları zamanlarda tahmin edebileceğiniz gibi hakemleri suçlarlar. Hakemlerin her zaman günah keçisi olduklarını ifade edebiliriz. Ancak, yine de Türk futbol hakemleri arasında birbirinden başarılı isimlere rastlayabilirsiniz. Gelin, tarihe geçmiş Türk hakemlerine bir göz atalım!

Cüneyt Çakır Türk Hakemlik Tarihinin En Başarılı İsimleri Arasında Bulunuyor

Cüneyt Çakır; yalnızca yerel seviyede değil uluslararası arenada da ülkemizi başarıyla temsil ediyor. Ancak, onun da eleştirilerden nasibini her zaman aldığını ifade edebiliriz. Cüneyt Çakır; geçtiğimiz günlerde hakemliği bıraktı. Bundan sonraki dönemde hakemlerin eğitiminde görev alacağını ifade etti. Hatta, hedefinin yeni Cüneyt Çakırlar yetiştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

Cüneyt Çakır; arkasında son derece başarılı bir kariyer bırakarak hakemlik kariyerini sonlandırdı. Her şeyden önce, 2014 – 2015 sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Barcelona ile Juventus arasında oynanan final maçını yöneterek tarihe geçtiğini ifade edebiliriz. Bu başarıyı elde eden ilk Türk hakemi oldu. Bunun yanı sıra, üç farklı Avrupa Şampiyonası’nda düdük çalmayı başardı. İki Dünya Kupası organizasyonunda yer alarak ne kadar üst seviye bir hakem olduğunu belli etti.

Cüneyt Çakır’ın başarıları bunlarla sınırlı değil! UEFA Şampiyonlar Ligi’nde hem final hem de yarı final maçında düdük çalan ilk Türk hakemi olmayı başardı. Bunun yanı sıra, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda da maç yöneterek tarihe geçti. Hatta, 44 yıllık aranın ardından olimpiyatlarda futbol kategorisinde yer almayı başaran ilk Türk hakemi oldu. Son olarak, Cüneyt Çakır’ın 2012 yılındaki FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası final maçında da düdük çaldığını ifade edebiliriz.

Lale Orta Asla Unutulmayacak İsimlerden Birisi Oldu

Türk hakemleri denildiği zaman akla genellikle erkek hakemler geliyor. Lale Orta; Türkiye’nin ilk kadın futbol hakemi olmayı başarmıştır. Hatta, Türkiye’nin ilk kadın futbol antrenörü olarak apayrı bir ilke imza atmıştır. Yirmi yılı aşkın süre erkek liglerinde hakemlik yaparak adından söz ettirmiştir. Buna ek olarak, 2000 yılında tamamlamış olduğu doktora tezi ile dikkat çekmiştir. Bu sayede, Türkiye’nin ilk kadın futbol doktoru olarak tanınmıştır.

Serdar Tatlı Bir Döneme Damga Vurdu

Başarılı hakem Serdar Tatlı; Süper Lig’de dokuz sezon boyunca yüzü aşkın maçta görev almıştır. 2020 yılının Ağustos ayında MHK başkanlığına getirilmiştir. Ancak, güncel tarih itibariyle, görevine devam etmemektedir.