Blog futbol futbol haberleri Genel güncel futbol haberleri güncel spor haberleri Spor spor haberleri

Türk Takımlarının Avrupa’daki Rakipleri Belli Oluyor 

Süper Lig’de 2022-2023 sezonu 6-7 Haziran 2023 tarihlerinde oynanan maçlar ile sona erdi. Galatasaray sezonu 88 puan ile şampiyon olarak tamamladı. Sarı kırmızılı takım, dört yıllık şampiyonluk özlemine son vererek taraftarlarını mutlu etti. Fenerbahçe ise 80 puan toplayabildi. Sarı lacivertli takım sezonu Galatasaray’ın ardından ikinci sırada tamamladı.

Biraz da Beşiktaş’tan bahsedelim! Siyah beyazlı takım Süper Lig’in ikinci yarısında oldukça başarılıydı. Ancak yine de Galatasaray ve Fenerbahçe’nin gerisinde kaldı. Sezonu üçüncü sırada tamamladı. Dördüncü sırada ise Adana Demirspor vardı. Vincenzo Montella’nın öğrencileri büyük bir sürprizi gerçekleştirerek ilk dörde girmeyi başardılar.

Önümüzdeki Sezon Türkiye’yi Avrupa’da Dört Takım Temsil Edecek

Galatasaray Süper Lig’i şampiyon olarak tamamladığı için UEFA Şampiyonlar Ligi‘ne katılacak. Ancak, grup aşamasına katılabilmesi için üç ön eleme oynaması gerekecek.  Galatasaray’ın maçları Temmuz ayında başlayacak. Sarı kırmızılı takım yeni sezon hazırlıklarına 27 Haziran 2023 tarihinde başlayacak.

Galatasaray’ın ikinci ön eleme turundaki rakibi 21 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan kura çekiminde belli olacak. Temsilcimiz, bu turdaki ilk maçını 25 – 26 Temmuz, ikinci maçını ise 1-2 Ağustos 2023 tarihlerinde oynayacak. Söz konusu turu geçtiği takdirde kendisini üçüncü ön eleme turunda bulacak. Üçüncü ön eleme maçları ise Ağustos ayında oynanacak. İlk maçlar 8-9 Ağustos 2023 tarihlerinin programında yer alıyor. Rövanş maçı ise 15 Ağustos 2023 tarihinde oynanacak. Galatasaray bu turu geçtiği takdirde play off etabında mücadele etmeye hak kazanacak. Play-off maçları 22 – 23 Ağustos ila 30 Ağustos 2023 tarihlerinde oynanacak.

Biraz da Konferans Ligi ön eleme aşamasından bahsedelim! Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor; önümüzdeki sezon ülkemizi Konferans Ligi’nde temsil edecek takımlar! Üçü de grup aşamasına katılabilmek için üç ön eleme oynamak zorunda! İkinci ön eleme maçları; 27 Temmuz ve 3 Ağustos 2023 tarihlerinde oynanacak. Üçüncü ön eleme turu maçları ise 10 – 17 Ağustos 2023 tarihlerinin programında yer alıyor. Son olarak play-off maçlarının 27-31 Ağustos 2023 tarihlerinde oynanacağından bahsedelim!

Temsilcilerimizin İşi Bir Hayli Zor!

Galatasaray uzun yıllardan bu yana Şampiyonlar Ligi’nde yer alamıyor. Sarı kırmızılı takım, bu organizasyonda yer almayı özledi. Ancak, temsilcimizin birbirinden zorlu rakipleri geçmesi şart! Özellikle play off aşamasındaki takım Galatasaray’a zorluk çıkarabilir.

Fenerbahçe Konferans Ligi’nde nispeten daha kolay rakiplerle oynayacak. Ancak, temsilcimiz play-off aşamasında zorluk yaşayabilir. Fenerbahçe’nin de en kısa sürede yeni teknik direktörünü bulması şart!

Beşiktaş daha hazır bir takım! Şenol Güneş Türk taraftarlara güven veriyor. Siyah beyazlı takım kadrosunu daha az oyuncu ile takviye edecek. Bu durum, kadro istikrarı açısından önemli! Adana Demirspor elinden geleni yapmayı ve Konferans Ligi grup aşamasına katılmayı hedefliyor.