Blog İstanbulspor TFF 1.Lig

İstanbulspor 20 Haftada Savunmada Ne Yaptı

Spor Toto 1. Lig’de 20 hafta geçen hafta sonu oynanan maçlarla sona erdi. İstanbulspor, Manisa’dan 3 puan getirdi.

Kötü başladığı Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nun son döneminde performansını arttırmaya başlayan İstanbulspor, kendini Spor Toto Süper Lig yarışına atmayı başardı.

Bu sezon bütün planlarını üst lige çıkmak için yapan yönetim, özellikle son haftalardaki gidişattan memnun görünüyor. Zira Sarı Siyahlılar, son 10 haftada sadece 2 kez mağlup oldu ve 6 galibiyet 2 beraberlikle 20 puan topladı.

İstanbul’un köklü temsilcisinin ligde 30 puanı olduğu düşünülürse sezona ne kadar kötü başlandığı da göz önüne gelir.

Bir takım uzun maratonda kötü gidiyorsa, çok basit olarak, onun ya hücumda ya savunmada bazı temel sıkıntıları vardır. Bazı takımlar bunu her iki alanda birden yaşar. Bu yazıda biz, İstanbulspor’un savunma tarafına odaklanacağız.

İstanbulspor Savunmada Toparlandı

Sarı Siyahlı takımın savunmada yaşadığı durumu ele alırken elbette ilk iş onların ne kadar gol yediğine bakmak olacaktır.

İstanbulspor bu sezon çıktığı 19 maçta kalesinde tam 25 gol gördü. Bu da Sarı Siyahlılar’ın her 68 dakikada bir topu kendi ağlarında görmesi anlamına geliyor.

Sadece 5 karşılaşmada kalesini gole kapatmayı başaran İstanbul temsilcisi, geri kalan 14 maçında ise en az 1 tane gol yedi.

Bu gollerin çoğu da deplasmanda geldi. Kendi evinde maç başına 1.11 gol yiyen takım konu deplasman olunca bu oranı 1.50’ye çıkardı.

Sarı Siyahlılar’ın karşılaşmalarında en çok görülen skorlar ise 2-1 ve 1-0 oldu.  Takım sadece bir kez rakibini 2 farklı gol ve gol yemeden mağlup edebildi.

Takım rakiplerine ayrıca maç maçına 1.24 xG değeriyle hücum imkanı da verdi.

İstanbulspor’un gol yediği dakikalara baktığımızda ise ortaya çok anlamlı bir istatistik çıkıyor. Buna göre Sarı Siyahlılar, Spor Toto 1. Lig’de kalesinde gördüğü 25 golün neredeyse yarısını 60. Dakikadan sonra yedi (13).

Bu 13 golün yarısını ise maçların son 10 dakikasında kalesinde gördü. Yani bir bakıma İstanbulspor bu sezon en çok son dakikalarda yediği gollerden çekti.

İstanbulspor Savunma Oyuncuları Performansları

istanbulspor

İstanbulspor’da bu sezon en çok forma şansı bulan defans oyuncuları Oğuzhan Berber, Ali Yaşar, Michael Ologo ve Emrecan Uzunhan oldu.

Takımın en çok forma giyenleri arasında ilk 5’te defanstan sadece 1 oyuncunun bulunması (Oğuzhan Berber – 19 Maç) aslında takımın savunmada istikrarı yakalayamadığını gösterdi.

Bu oyuncular içinde, maç başına gole sebep olan hata oranı en yüksek olan isim Mehmet Yeşil oldu. 8 maçta 720 dakika forma giyen Mehmet Yeşil, bu maçlarda ortalama 1.38 oranla gole sebep olacak hata yaptı.

Onu 1.23 ile Oğuzhan Berber ve 1.07 ile Ferhat Yazgan takip etti.

Kaleci Alperen Uysal ile savunmadaki arkadaşlarına 90 dakikada 1.26 gol yiyerek eşlik etti.

Tüm bu istatistiklerin gösterdiği üzere takım, savunma anlamında ortalamayı yakalasa da bunun üstüne koymak zorunda. Zira matematik çok basit. Çok gol at – az gol ye. Bu çizgiyi düzeltebildiği ölçüde Sarı Siyahlılar’ın Spor Toto Süper Lig yolu açılacaktır.