Blog İstanbul İstanbulspor Spor TFF 1.Lig

İstanbulspor Geçiş Oyunuyla Kazandı

Teknik direktör Osman Zeki Korkmaz önderliğinde Spor Toto Süper Lig’e çıkma hayalleri kuran İstanbulspor, play off ilk maçında Erzurum deplasmanından avantajlı döndü.

Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nu 3’üncü sırada tamamlayan sarı siyahlı ekibimiz, bilindiği gibi format gereği Spor Toto 1. Lig puan durumunun 6’ncısı Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile eşleşmişti.

2 maç üzerinden oynanacak play off etabında ilk maçına Erzurum deplasmanında çıkan teknik direktör Osman Zeki Korkmaz’ın öğrencileri, evlerine çok avantajlı bir skorla dönmeyi başardılar.

Ferhat Yazgan, Rroca, Valon Ethemi ve Muammer Sarıkaya attıkları gollerle takımımıza galibiyeti getirirken Büyükşehir Belediyespor’da ise Eren Tozlu, 80’inci dakikadan sonra kaydettiği 2 golle Dadaşlar’ın bitmeye yaklaşan ümitlerini biraz da olsa canlı tuttu.

Maç sonunda ortaya çıkan istatistikler ise oyun aklı olarak teknik direktör Osman Zeki Korkmaz önderliğindeki ekibimizin, rakibi Büyükşehir Belediye Erzurumspor’dan ne kadar üstün olduğunu gözler önüne serdi.

Onlar Topu Alsın Biz Golleri Atalım

istanbulspor

Spor Toto 1. Lig’in en tehlikeli hücum hatlarından birine sahip olan İstanbulspor, Erzurum deplasmanının zorlu geçeceğinin elbette farkındaydı. Teknik direktör Osman Zeki Korkmaz hafta içinde Büyükşehir Belediye Erzurumspor taraftarlarının Kazım Karabekir Stadyumu’nda oluşturabileceği atmosfere karşı futbolcularına küçük uyarılarda bulunmuştu.

Ev sahibi olmanın avantajıyla topa daha fazla sahip olması beklenen teknik direktör Muzaffer Bilazer’in öğrencilerine karşı mükemmel bir geçiş oyunu kurgulayan İstanbulspor başarıya ulaştı.

Dadaşlar maç boyunca %62 ile topla oynadılar. Buna karşın yalnızca 317 pas yapabildiler ve bunlarda %81 gibi bir başarı oranı sağladılar. Öte yandan bu isabet oranı, İstanbulspor yarı alanına girildiğinde %67’ye düştü ve sarı siyahlı ekibimizin merkezde yoğunlaşan savunmasına karşı zorlandı.

Osman Zeki Korkmaz’ın savunmayı merkezde yoğunlaştırmasına karşın tek çareyi kenar ortalarda bulan rakip, 90 dakikayı 46 orta ile bitirse de bunların sadece %26’sı başarılıydı.

Öte yandan İstanbulspor ise 56’sı uzun menzilli olmak üzere toplam 215 pas yaptı ve rakip orta sahayı by-pass etmeye çalıştı.

Takımımız uzun menzilli pasların da etkisiyle %70 isabet oranı yakalasa da bu oranı en iyi şekilde değerlendirdi.

Maç içinde bizim için olumsuz olan istatistikler ise ikili mücadelelerde ve hava toplarında da Dadaşlar’ın %65’ler bandında futbolcularıma üstünlük kurmasıydı.

Her ne kadar Sarı Siyahlılar’ın planları tıkır tıkır işlediyse de ikinci maçta en azından mücadele noktasında rakibe daha iyi karşılık verilmesi şart.

İstanbulspor Hücum Hattını Durduramadılar

İstanbulspor’un bu sezonki en büyük gücü elbette hücum hattıydı. İbrahim Yılmaz, Valon Ethemi ve Jetmir Topalli’den oluşan ön üçlü, hemen her rakibe sorun çıkarmayı başardı.

Takımımız bu maçta rakip kaleyi 14 kez yoklayıp 11 isabet tutturarak ne kadar kaliteli ayaklara sahip olduğunu kanıtladı. Rakibin 24 şuttaki 7 isabeti, kalite farkını gözler önüne serdi.

11 isabetten 4 gol çıkaran takımımız, rakibin 17 şutunu ceza sahamız içinden çekmesine izin verse de sadece 2 gol yedi.

İkinci maç öncesi bu noktanın da mutlaka geliştirilmesi ve rakibin ceza sahamıza bu kadar fazla girmesinin önüne geçilmesi gerekiyor.