Blog Genel İstanbulspor Spor

İstanbulspor Transferlerden Verim Alamadı

İstanbulspor 2020/2021 sezonunda kaçırdığı Süper Lig’e yükselme fırsatını 2021/2022 sezonunda tekrar yakalamak ve bu sefer olumlu olarak sonuçlandırmak isteyen İstanbulspor, bu doğrultuda kadrosunu birçok farklı kulüpten birçok oyuncuyla güçlendirmişti.

Sezon içerisinde istikrarı yakalamayı başaran ve bu sayede kötü başladığı sezonun ilk devresini 6’ıncı sırada tamamlayan Sarı Siyahlılarda bu başarıyı sağlarken transferlerden istenilen verimin alınabildiğini söylemek yanlış olur.

Transferlerin Birçoğu Takıma Yaramadı

2021/2022 sezonunda bir önceki sezon elinden kaçırdığı Süper Lig fırsatını tekrar yakalamak ve bu sezon TFF 1.Lig’den Süper Lig’e yükselen takımlar arasına adını yazdırmak adına önemli oyuncuları kadrosuna katan İstanbulspor, bu oyuncuların büyük bir çoğunluğundan istediği verimi ligin ilk yarısında alabilmiş değil.

Bu sezon kadrosuna 5 savunmacı, 7 orta saha ve 5 tane de hücumcu ekleyen İstanbulspor, bu oyunculardan bazılarını takımla uyumlu bir hale getirebildi. Sezon başında Boluspor’dan kadroya katılan 29 yaşındaki savunmacı Oğuzhan Berber bu isimlerden birisi sayılabilir.

Hücumda kadrosuna Yeni Malatyaspor’dan Jetmir Topalli, Mertan Öztürk ve Görkem Güven’i katan İstanbulspor, Jetmir’in gol ve asist katkısından verim alabildiyse de diğer iki isim hem süre bulmak hem de skora katkı yapmak konusunda oldukça eksik kaldılar.

Fatih Tultak, Erdem Seçgin gibi genç oyuncuları kadrosuna katmasına rağmen hem süre hem de oyuncudan alınan verim konusunda problemler yaşayan İstanbulspor, Emir Kaan Gültekin’den ise oldukça iyi bir verim alarak genç oyuncular karnesini de vasata çekti denilebilir. Bununla birlikte İstanbulspor’un bu sezon kadrosuna kattığı Ebrar Cumur, Bora Adam, Görkem Güven, Atakan Gündüz, Arda Belen ve Cafer Tosun’a hiçbir maçta şans vermediğini hatırlamakta fayda var.

İstanbulspor’u Eskileri Taşıdı

İstanbulspor’un kadrosuna yeni eklediği isimlerden bu kadar az verim alabilmesine rağmen ilk 6’ya girebilmesindeki en büyük pay sahibi oyuncular, takımda halihazırda forma giyenler olarak öne çıktı.

En net örneği olarak gol krallığı listesinde de zirveyi zorlayan kaptan İbrahim Yılmaz, attığı goller ve kazandırdığı puanlarla birlikte Sarı Siyahlı takıma büyük katkı sağlarken, gol pasında takımın en üretken oyuncusu olan Valon Ethemi de yine geçmişten beri takımda var olan oyuncular arasındaydı.

Yine bu sezon 18 maçın 18’inde de süre alan ve 3 gol katkısıyla değerli bir iş çıkaran Melih Kabasakal da İstanbulspor’un öne çıkan isimlerinden birisiydi.

Osman Zeki Korkmaz ve öğrencileri, İstanbulspor’u tarihinde yer ettiği Süper Lig’e tekrar yükseltebilmek adına TFF 1.Lig’in ikinci devresinde oldukça ciddi bir sınava girecekler. Bununla birlikte İstanbulspor yönetimi ve teknik direktör Osman Zeki Korkmaz’ın ligin ikinci devresine yönelik planlamalarını yaparken ilk devrenin başına göre çok daha dikkatli olması gerekiyor. Artık puan kayıplarını telafi edebilmek adına çok daha kısa bir vade olacak ve bu durum transferlerinden iyi bir verim alamayan İstanbulspor’un verim alabildiği oyunculardan mahrum kaldığı maçlarda sıkıntı yaratabilir.