Blog İstanbulspor TFF 1.Lig

İstanbulsporun Tarihçesi

İstanbulspor 4 Ocak 1926’da Kemal Halim Gürgen tarafından kurulmuştur. Türk sporunun en köklü kulüplerinden bir tanesi olan İstanbulspor şu anda Türkiye’nin 2. Sırada gelen ligi Spor Toto 1. Ligde mücadele ediyor.

İstanbulsporun Alameti Farikası

Takımın alameti farikası Birinci Dünya Savaşının başlaması ile İstanbul’un karaköy bölgesinde yer alan Saint Benoit Lisesi Hükümet tarafından el konulur ve okul İstanbul Sultanisi’ne tahsis edilir. Okulda bir süre daha eğitim devam etse de savaş yıllarında olunması sebebi ile okul binasının bir kısmı artık hastane olarak kullanılmaya başlanır. Binanın hastane olduğu anlaşılması amacı ile o dönemde hastaneleri belirtmek için kullanılan sarı renge boyanmıştı. Çanakkale Savaşı sırasında birçok eğitim gören öğrencinin katıldığı gibi bu okuldan da öğrenciler Savaşa katılmıştı. 50 İstanbul Sultanisi öğrencisi Çanakkale’de 19 Mayıs saat 03:30 sularında Kabatepe’de şehit düştü. Öğrencilerin savaşta şehit olduğu haberi İstanbul’a ulaşınca okul yas tutmak, matemlerini dile getirmek için ve arkadaşlarını anmak için okulun pencere ve kapı pervazları siyaha boyanır. Okulun dışı sarı kapı ve pencere pervazlarının ise siyah olması sebebiyle takımında renkleri o zamanki birlik beraberlik ve kayıplarını hatırlamak sebebiyle günümüze kadar Sarı Siyah olarak taşınmıştır.

İstanbulspor’un arması kulübün mazisinde yer alan İstanbul Sultanisine dayanmaktadır. Bu arma ise ilk olarak 1915 – 1916 yılarında tasarlanmıştır.  O zaman kullanılan alfabe ile Elif ve Sin harflerine yer verilen armada gül, yıldız ve hilal motiflerine de yer verildi. Tarihler 1917’yi gösterdiğinde ise İstanbul Sultanisi mezunlarından Nejat Sirel tarafından gül motifi kaldırılmıştır. Okulun armasına dolayısı ile İstanbulspor’un arması ise son şekli 1970 yılında Orhan Omay tarafından verilmiştir. Orhan Omay’ın kendi açıklamasında arma tasarımını şu şekilde anlatmıştır: İstanbul’un ve lise kelimesinin ilk harflerinin yanı sıra lisenin izci grubunun adı olan Sakarya’nın ilk harfinin yanı sıra ay yıldızlı motif ile yeniden bir araya getirildiğini aktarır.

İstanbulsporun Başarıları

istanbulspor

Türkiye futbol Federasyonu tarafından 1959 yılında Milli Lig olan Süper Lig kurulmadan önce farklı isimler ile mahalli ligler oynanıyordu. Bunlardan bir tanesi olan Türkiye Futbol Şampiyonası’nda 1932 yılında kuruluşundan hemen 6 yıl sonra Sarı Siyahlı ekip şampiyon olmuştu.

TFF 3. Ligde 1991 – 1992 sezonunda İstanbulspor şampiyon olmuştu. 2014 – 2015 sezonunda ise İstanbulspor bu sefer play off aşamasını şampiyon olarak tamamlamıştı.

TFF 2. Ligde 2016 – 2017 sezonunda Sarı Siyahlılar şampiyonluk sevinci yaşamıştı.

Spor Toto 1. Ligde 1967 – 1968 sezonunda şampiyon olan İstanbulspor ilk kez Süper ligde mücadele etme şansı yakalamıştı. 1994 – 1995 sezonunda ise ikinci olan sarı siyahlılar tekrar süper lige çıkma başarısı yakalamıştı.

Dönemin önemli kupalarından İntertoto kupasında 1997 yılında 7. Grupta yer alan İstanbulspor 4 maçtan 3 tanesinden galip gelmiş 1 maçtan da beraberlik ile ayrılarak grup lideri olmuştu. Yarı finalde ise Olimpik Lyon ile eşleşmiş ve 2 – 3 mağlup olarak elenmişti.