Blog Genel İstanbulspor Spor TFF 1.Lig

İstanbulspor’un Ara Transfer Dönemi Raporu

Bu sezon Süper Lig’e yükselebilmek adına mücadele eden takımlar arasında yer alan ve oldukça kuvvetli bir iddiası bulunan İstanbulspor, ara transfer dönemini sakin geçirdi. Zaten kuvvetli ve oturmuş bir kadrosu bulunan Sarı Siyahlı ekip, transfer yapmış olmak için kadrosuna ekleme yapmak yerine, kadrosunda görev veremediği oyuncuları başka takımlara göndermeyi tercih etti.

Sakin Dönem

Bu sezonun TFF 1.Lig’deki tartışmasız en başarılı takımlarından birisi olan İstanbulspor, bu başarısını puan tablosuna da yansıtmayı başardı. Sarı Siyahlılar, aldığı iddialı galibiyetlerle birlikte Play-Off potasında yerini korumaya devam ediyor.

Sezon boyunca oturmuş kadrosunun avantajını yaşayan İstanbul temsilcisi, ara transfer döneminde de dengeleri bozmaktan imtina etti. Kadrosunda yer alan ve bu sezon fazla süre bulamayan oyuncularıyla daha çok ilgilenen İstanbulspor’da gelenden çok giden oyuncu oldu.

Cafer Tosun’u Elazığspor’a, Marin Ljubic’i NS Mura takımına kiralık olarak gönderen Sarı Siyahlı ekip, Bora Adam’ı da Kuşadasıspor’a bonservisiyle gönderdi. Bununla birlikte Bora Adam’dan herhangi bir bonservis bedeli kazanılıp kazanılmadığına dair bir açıklama da yapılmadı. Gidenlerin yaş ortalaması 21.5 oldu ve bilinen bilgiler üzerinden bakıldığında herhangi bir bonservis geliri elde edilemedi.

Teknik Direktör Osman Zeki Korkmaz’ın raporları doğrultusunda transfer dönemini geçiren takım, kadroya tek bir ekleme yaptı. Transfer edilen tek oyuncu Akhisarspor’dan transfer edilen Alim Esgi oldu. 23 yaşındaki oyuncunun transfer bedeliyle alakalı bir açıklama yapılmadı.

Kadrosuna tek bir alternatif ekleyen İstanbulspor, elindeki kadrosuna güvenmeyi tercih etti. Bu ligde oldukça kuvvetli bir kadroya sahip olan Sarı Siyahlı ekip, tercihi konusunda pek yanılmayacaktır. Zira ara transfer döneminde yapılan transferler hem maliyetin yüksekliği hem de takımın dengelerini etkilemesi açısından olumsuz etkiler yaratabiliyor.

Geriye Kalan

İstanbulspor, sakin geçirdiği ara transfer döneminin bitmesiyle birlikte artık lige odaklandı. Takımın en golcü ismi ve kaptanı olan İbrahim Yılmaz’ın kadroda tutulabilmiş olması da aslında bir transfer sayılabilir.

Zira 27 yaşındaki oyuncuya Süper Lig’den bazı takımlar başta olmak üzere birçok takım talipti ve İbrahim Yılmaz için gelen teklifler İstanbulspor’un kapısını aşındırmıştı.

Ligin 21’inci haftasında kendi sahasında konuk ettiği Ümraniyespor’u mağlup ederek lidere büyük bir çelme takan takım, 24’üncü haftada Ankaragücü ile karşılaşacak. İstanbulspor’un aldığı mağlubiyet Ankaragücü’nün Ümraniyespor ile arasındaki puan farkını kapatmasına neden olmuştu.

24’üncü haftaya girilirken artık Ankaragücü 3 puan farkla lider olan takım ve Sarı Lacivertli ekip de İstanbulspor karşısında oynanacak maçtan kazasız ayrılmak isteyecek. İki maç arasındaki tek fark Ümraniyespor ile oynanan maçın İstanbulspor’un sahasında oynanırken, Ankaragücü ile oynanan maçın Ankaragücü’nün stadında oynanacak olması.

Sarı Siyahlı ekip, eğer bir kez daha lideri mağlup etmeyi başarırsa zirvede işler daha da karışacak. Zira Ümraniyespor da kendi sahasında Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile karşılaşacak. Bu iki maçtan çıkacak sonuçlar şampiyonluk yarışını baştan ayağa değiştirebilir.