Blog dünya kupası dünyadan futbol haberleri futbol futbol haberleri Genel güncel futbol haberleri güncel spor haberleri maç sonucu Spor spor haberleri

Japonya Kanada Karşısında Zorlanmadı

Japonya, 2022 Dünya Kupası’nda iyi bir performans ortaya koyan takımlardan birisi idi. Asya ekibinin güzel performansı, 2022 Dünya Kupası ile sınırlı kalmayacak gibi duruyor. Geçtiğimiz ay oynanan hazırlık maçında Türkiye’yi 4-2 gibi farklı bir skorla geçen Japonya’nın yeni rakibi Kanada oldu.

İki takım dostluk maçında karşı karşıya geldi. 13 Ekim 2023 Cuma gününün programında yer alan maç TSİ 13.35’te başladı. Maça Denka Big Swan Stadyumu ev sahipliği yaptı. Alex King’in yönettiği maçın detaylarına bir göz atmaya ne dersiniz?

Japonya Maçın Favorisi İdi

Japonya, 2022 Dünya Kupası’nın ardından 2026 Dünya Kupası’nda da güzel işler yapabilir. Güncel tarih itibariyle, takımı, Hajime Moriyasu çalıştırıyor. Japonya, Kanada’yı yenebileceğini düşünüyordu. Hajime Moriyasu, takımını bu maça her zaman olduğu gibi 4-3-3 ofansif dizilişi ile çıkardı. Kalede Osako, defansta Maikuma, Tomiyasu, Machida ve Nakayama, merkez orta sahada Endo, Tanaka ve Ito, ileri üçlüde Minamino, Asano ve Nakamura görev yaptı.

Japonya, bugüne kadar futbolda önemli başarılar elde edememiş olabilir. Ancak, dünyanın en çok futbolcusuna sahip olan yirmi ülkeden birisi de Japonya! Bu durum, zannedilenin aksine ülkede futbolun çok fazla sevildiğini gösteriyor. 2026 Dünya Kupası’nın sürpriz takımlarından birisi de Japonya olabilir.

Kanada Dostluk Maçından Galibiyet ile Ayrılmak İstiyordu

Futbolseverler, Kanada’nın 2022 Dünya Kupası’na katıldığını hatırlayacaklardır. Atiba Hutchinson ile özdeşleşen Kanada milli takımının kadrosunda Beşiktaş’tan da tanıdığımız Cyle Larin yer alıyor. Güncel tarih itibariyle, takımı Mauro Biello çalıştırıyor. Kanada, Japonya’nın son yıllarda yapmış olduğu çıkışın farkında idi. Bu maçın favorisinin de Japonya olduğunu biliyordu. Mauro Biello, zorlu Japonya deplasmanından galibiyet ile dönmek istiyordu. O da takımını sahaya 3-5-2 dizilişi ile çıkardı. Kalede Borjan, defansta Johnston, Cornelius ve Miller, orta sahada Laryea, Osorio, Piette, Kone ve Davies, forvette de Larin ve David görev yaptı.

Kanada’nın kadrosu zannedildiği kadar zayıf değil! Bilhassa Jonathan David – Cyle Larin ikilisi, Kanada’ya önümüzdeki yıllarda birden çok başarı kazandırabilir.

Japonya Galibiyete Dört Golle Ulaştı

Japonya maça çok iyi başladı. Henüz ikinci dakikada sahneye çıkan isim Tanaka oldu. Japonya, bu oyuncunun attığı golle 1-0 öne geçti. Geriye düşen Kanada beraberlik golünü bulmak adına rakip kalede baskı kurmaya başladı. Ancak, Japonya, rakibine kıyasla daha dengeli bir oyun ortaya koyuyordu. Kanada’nın dünyaca ünlü oyuncusu Alphonso Davies, 33’üncü dakikada kendi kalesine bir gol attı. Bu gol, Japonya’yı 2-0 öne geçirdi. Japonya’nın durmaya niyeti yoktu. Nakamura, 42’inci dakikada farkı üçe çıkaran gole imzasını attı. Japonya, ilk yarıyı 3-0 önde tamamladı.

İkinci yarıda değişen bir şey yoktu. Tanaka, 49’uncu dakikada takımın dördüncü golünü kaydetti. Kanada, ilerleyen dakikalarda Hoilett ile bir gol buldu. Fakat, Japonya, maçı 4-1 kazanmasını bildi.