Blog Genel İstanbul İstanbulspor Spor

İstanbulspor Bir Dönem Yıldız Yuvasıydı

İstanbulspor, geçmişinden bugüne Türk futboluna kattığı renkler ve başarılarıyla her daim futbolseverler için özel bir yerde olmuştur.

Sarı siyahlı kulübümüz bünyesinde daha önce birçok yıldız isim forma giymiş ve bu yıldızların katkısıyla İstanbulspor ismi Türk futbolunun markalarından biri halini almıştır.

An itibariyle Spor Toto 1. Lig’de 26 maçta topladığı 46 puanla, lig sıralamasının dördüncü sırasında bulunan sarı siyahlı takımımız bir hayalin peşinde. Teknik direktör Osman Zeki Korkmaz önderliğinde, Spor Toto Süper Lig’e yükselme hedefine adım adım yaklaşan takımımız, kalan 10 maçta yere sağlam basarak bu hayalini gerçeğe dönüştürmek istiyor.

İstanbulspor’un tekrar lige dönecek olması sadece sarı siyaha gönül verenleri değil ülkemizdeki taraflı tarafsız bütün futbolseverleri heyecanlandırıyor.

İstanbulspor Yıldızların Kulübü

istanbulspor

Sarı siyahlı İstanbul temsilcimizin tarihinde birçok büyük futbolcunun forma giydiğini söylemiştik. Bu futbolcuların bazıları, Türk futbol tarihinde altın imzalardan bazılarının sahibi, bazıları ise takımımızla özdeşleşmiş olan isimler.

Sarı Siyahlılar, bu isimleri kadroya dahil edebilmek için zaman zaman ciddi bedeller de ödedi üstelik. İşte şimdi bu yazıda sizlere, o ciddi bedel ödenen futbolcuları sıralayıp İstanbulspor tarihinin en önemli transferlerinden bazılarını hatırlatmak istiyoruz.

İstanbulspor Transferde De İddialıydı

İstanbulspor tarihinin en önemli futbolcuları dendiğinde akla gelen ilk isimden kimsenin şüphesi yok. Muhteşem sol ayağı ile Türk futbol tarihinin gördüğü en yetenekli oyuncu olduğu herkes tarafından kabul edilmiş fenomen bir isim: Ali Rıza Sergen Yalçın!

Sergen Yalçın, 1997 – 1998 sezonunda Beşiktaş’tan ayrılıp sarı siyahlı formamızı giymişti. O dönem rekor bir ücret olan 5 milyon Euro, Sergen Yalçın gibi bir fenomeni henüz 24 yaşındayken kulübümüzle buluşturmak için ödenmiş ve İstanbulsporlular böyle büyük bir yıldızı takımlarında izleme keyfini yakalamışlardı.

Bir diğer rekor transferimiz ise Emre Aşık idi. Galatasarayla özdeşleşen Emre Aşık, Sarı Kırmızılılar’a katılmadan önce İstanbulspor forması giyiyordu. Sarı siyahlı takımımız ise onu Fenerbahçe’den 2 milyon Euro ödeyerek kadroya dahil etmişti.

Takımımızın tarihinde en çok bonservis bedeli ödediği üçüncü isim ise şu sıralar bayrağımızı Avrupa’nın en üst düzey liglerinden olan Fransa Ligue 1’de gururla dalgalandıran ve takımına geçen sene şampiyonluğu getiren Zeki Çelik idi. Zeki Çelik 19 yaşındayken, Bursaspor’a 1.25 milyon Euro ödenerek İstanbul’a getirilmişti.

Bu isimlerin yanında rekor transferlerden olmasalar da Türk futboluna damga vuran bazı oyuncular da İstanbulsporlu olmuşlardı.

Fenerbahçe’den Uche Okechukwu 2002 – 2003 sezonunda takımımıza 200 bin Euro karşılığında 34 yaşındayken gelmişti. Şu sıralar teknik direktörlük kariyerini ligimizde sürdüren Tamer Tuna ise 2007 – 2008 sezonunda Gaziantepspor’dan bedelsiz olarak kadroya katılmıştı.

Kariyerinde Real Madrid forması giyecek kadar yükselen ve ülkemizde hem Fenerbahçe hem de Galatasaray formalarını giyen Elvir Baljic’in de yolu sarı siyahlı formamızdan geçmişti.

Tüm bu fenomen oyunculara yenilerini eklemek ise takımın Spor Toto Süper Lig’de düzenli olarak mücadele etmesinden geçiyor. Takımın şu anki yıldızları İbrahim Yılmaz ve Valon Ethemi başta olmak üzere, kendilerini bu efsaneler arasına yazdırmak istiyorlar.