Blog Genel İstanbulspor Spor

İstanbulspor’un Yolculuğu Nasıl İlerliyor

Futbolumuzun en köklü kulüplerinden biri olan İstanbulspor, hem futbolda hem de amatör sporlarda yaptığı katkıyla ülkemizin önemli bir değeri. 2016/2017 sezonununda 2.Lig’ten 1.Lig’e yükselen Sarı-Siyahlılar, 1. Lig’e yükseldikleri dönemden bu yana bir orta sıra takımı görüntüsü çiziyorlardı.

Ancak, özellikle 2020/2021 sezonunda 4. olma başarısını gösteren İstanbul temsilcisi, taraftarlarına ve futbolseverlere eski günlere dönüş konusunda bir heyecan yaşattılarsa da sonradan Süper Lig’e yükselecek takım olan Altay’a elenerek hayallerini daha ileri bir zamana ertelemiş oldular.

İstanbulspor’da İstikrar İhtiyacı

1. Lig takımları için gerçekten zor bir takım ve zor bir deplasman olan İstanbulspor, bu sezon da 2020/2021 sezonunda yakaladığı başarıyı tekrarlamak ve daha da ileriye gitmek isteyecektir. Geçen sezon 27. Haftaya kadar Fatih Tekke’nin idaresinde ilerleyen ekip, sonrasında ligi ve play-offları Fatih Demir ile tamamlamış, bu sezona da Cem Bağcı ile başlamıştı.

Bu sezonun 3. Haftasında Fatih Demir ile de yollarını ayıran yönetim, takımın başına Osman Zeki Korkmaz’ı getirme kararı aldı. Osman Zeki Korkmaz yönetiminde sezonun ilk galibiyetini alan takım, geçen seneden alışık olduğumuz İstanbulspor formatından farklı olarak 4-3-3 formatında sahaya çıktı.

Geçen sene çok yüksek oranda klasik 4-1-4-1 taktiğini kullanan takım bu sayede başarıya ulaşmış, hatta takımın en skorer oyuncusu ve kaptanı olan Onur Ergün de bir ön libero olmasına rağmen 12 gole ulaşmış ve sezon sonunda takımdan ayrılarak Hatayspor’a transfer olmuştu.

İstanbulspor’un Değeri

Bahsedildiği gibi oldukça köklü bir geçmişi olan İstanbulspor, 1926’dan bu yana Türkiye’nin spor dünyasına katkıda bulunurken, Saffet Akyüz, Aykut Kocaman, Cenk İşler, Abdullah Avcı gibi futbolumuza hala hizmet eden insanların da formasını uzun süreler giydiği önemli bir takım olarak karşımıza çıkıyor.

En son 2005 senesinde Süper Lig’de gördüğümüz takım, sonrasında sancılı zamanlar geçirse de artık layık olduğu yere Süper Lig’e dönmek istiyor. Bu sezon daha farklı bir taktikle ve anlayışla sahada olacağını anladığımız İstanbulspor’un geçen sezon yaşadığı play-off tecrübesini iyi değerlendirmesi ve tekrardan böyle bir şansı yakalaması halinde isteklerinin yerine gelmesi işten bile değil.